Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 62586
  • Produkcja: AlfaTV 2011
  • Zdjęcia: Stanisław Brychcy
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ireneusz Paczkowski

Opis

Do niedawna Szczecin był jednym z największych trucicieli środowiska naturalnego 
w tej części Europy, ponieważ surowe ścieki z terenu miasta płynęły wprost do Odry. Jednak wkrótce przed akcesją Polski do UE pozyskaliśmy bezzwrotne fundusze, które pozwoliły nam skutecznie rozwiązać ten "śmierdzący" problem. W latach 2003 - 2010 z sukcesem zrealizowaliśmy program "Poprawa jakości wody w Szczecinie", dzięki któremu wybudowano m.in. nowoczesne oczyszczalnie i pompownie ścieków oraz sieci kanalizacyjne i kolektory tłoczne.  
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 280,9 mln euro, z czego 66% pokryła Unia Europejska z Funduszu Spójności, natomiast reszta pieniędzy pochodziła z pożyczki Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Banku Ochrony Środowiska oraz z wkładu własnego ZWiK Sp. z o. o. w Szczecinie. Inwestycja pn.: "Budowa mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków Pomorzany wraz z gospodarką osadową" stała się flagową inwestycją w programie "Poprawa jakości wody w Szczecinie". Zakres tego kontraktu ( jednego z 15 kontraktów budowlanych w całym programie) obejmował budowę obiektów wraz z instalacją urządzeń do mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków, urządzeń służących do przeróbki termicznej i unieszkodliwiania osadu z instalacją biogazu, budową pomocniczych instalacji technologicznych oraz obiektów technicznych. Zakładano, że obiekt oczyści w ciągu doby 66 000 m3 ścieków pochodzących od ok. 300 tys. mieszkańców lewobrzeżnego Szczecina. Szacuje się, że w celu posadowienia obiektów i usunięcia śmieci z powojennego wysypiska wykonano 350 tys. m3 wykopów. Betonowe pale i kolumny żwirowe , wbite pod konstrukcje oczyszczalni mają długość ok. 120 km, a konstrukcje żelbetowe pochłonęły 20 tys. m3 betonu i 6 tys. ton stali zbrojeniowej. Wartość kontraktu wyniosła 49,1 mln euro, a budowa trwała 5 lat. Szczecin dołączył do czołówki polskich i europejskich miast posiadających nowoczesną infrastrukturę kanalizacyjną. 
Dzisiaj nie mamy już kompleksów, nie odstajemy od Niemców czy Duńczyków 
w efektywności oczyszczania ścieków. To nas odwiedzają projektanci i wykonawcy podobnych instalacji, również coraz częściej opowiadamy partnerom z zagranicy 
o naszych doświadczeniach z zakresu ochrony środowiska naturalnego Bałtyku. Najlepsza eksploatacja tego obiektu i uzyskiwanie niezmiennie wysokich efektów ekologicznych to teraz wyzwanie, codziennie stojące przed pracownikami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!