Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 19106
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Osiedle Majowe jest położone w dzielnicy Prawobrzeże na terenie dawnej wsi Krzekoszów, obejmującej swoim zasięgiem obecne osiedla Majowe oraz Kijewo. Północną granicę osiedla wyznacza ul. Struga, południową tory kolejowe wraz z ulicą Dąbską, zachodnią ul. Łubinowa a wschodnią ul. Tarpanowa. Do 2003 roku osiedle tworzyło wspólną radę osiedla wraz z Kijewem. Aktualnie zameldowanych tutaj jest ponad 8 tysięcy osób.
Osiedle w początkowej fazie rozwoju zabudowywane było głównie pięciokondygnacyjnymi blokami mieszkalnymi oraz dwunastokondygnacyjnymi wieżowcami (rejon ulic Kosynierów, Maciejowicka, Dąbrowskiej). Uzupełniły one zabudowę jednorodzinną (w znacznej części przedwojenną) w rejonie ulic Zaranie i Botanicznej. W kolejnym etapie rozwoju osiedla powstawały już niemal wyłącznie bloki niskie, cztero- i pięciokondygnacyjne. Dodatkowo w celu uniknięcia charakteru zabudowy typowej dla osiedli z wielkiej płyty, bloki wykonywane były ze skośnymi dachami. Powstał także rynek otoczony blokami z lokalami usługowymi i handlowymi na najniższej kondygnacji (ul. Iwaszkiewicza). We wschodniej części osiedla, między ul. Wańkowicza i Botaniczną zlokalizowana została zabudowa szeregowa. W środkowej części osiedle przecięte jest niezagospodarowanym terenem zarezerwowanym od lat pod zieleń parkową.


Kościół Opatrzności Bożej został oddany do użytku w 2007 roku. Przed jego powstaniem msze odbywały się na placu przy ulicy Marii Dąbrowskiej a następnie w drewnianej kaplicy, która została podpalona w nocy z 15 na 16 października 1992 roku. 


Outlet Park Szczecin to parterowe centrum handlowe, które stoi w Szczecinie w granicach dzielnicy Majowe pod adresem Struga 42. Konstrukcja centrum handlowego rozpoczęła się w drugim kwartale 2011, a zakończyła się w czwartym kwartale 2012 roku, w chwili obecnej trwa jego przebudowa. Całkowita powierzchnia tego gmachu wynosi 31 tys. m.kw., zaś użytkowa 28 tys. m.kw., z czego największą część zajmuje powierzchnia handlowa - ponad 21 tys. m.kw., mieści się na niej 100 sklepów.
 


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka