Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 28927
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Szczecin jest podzielony na 4 dzielnice – Północ, Śródmieście, Zachód, Prawobrzeże. Te z kolei podzielone są na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku, z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. 
"Dzielnice Szczecina z drona – Wielgowo- Sławociesze- Zdunowo" jest kolejnym odcinkiem naszego nowego cyklu. W poprzednim odcinku pokazaliśmy osiedle położone po lewej stronie Odry - Łękno, a teraz dla odmiany przenosimy się na Prawobrzeże. W obiegu potocznym osiedla nazywane są dzielnicami, a jedną z nich jest „Wielgowo- Sławociesze- Zdunowo”.


Osiedle Wielgowo - Sławociesze- Zdunowo jest zamieszkiwane przez blisko 4 tysiące osób. Powstało w 2002 roku, kiedy to do jednostki administracyjnej „Sławociesze – Wielgowo” przyłączone zostało „Zdunowo”. Od wschodu osiedle graniczy z gminą Kobylanka. Osiedle jest otoczone przez lasy Puszczy Goleniowskiej. Zabudowania są typu wiejskiego. Główne budynki znajdują się przy ulicy Bałtyckiej i na wschód od niej. Pozostałą część zajmują łąki i tereny rolnicze.
Szpital w Zdunowie położony jest w lesie. Jako jedyny szpital, zlokalizowany w prawobrzeżnej części miasta Szczecina w bliskim sąsiedztwie głównych dróg krajowych oraz lotniska „Goleniów”, jednostka pełni funkcję ratowniczą dla osób z urazami wielonarządowymi pochodzącymi z wypadków komunikacyjnych w odpowiednio krótkim czasie również dzięki funkcjonującemu całodobowemu lądowisku dla śmigłowców.
Zabytkowa architektura obiektów szpitalnych z 1915-1917r. oraz 100-letni park o specyficznym mikroklimacie tworzą malowniczy zespół leczniczo – rehabilitacyjny. Obiekty szpitalne położone są na działce o powierzchni ca 22 ha na skraju puszczy goleniowskiej.
22 lipca 1949 roku otwarto tutaj dobrze na owe czasy wyposażone Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze. Placówka pełniła rolę nie tylko sanatorium, ale również funkcję szpitala. Działając zgodnie z obowiązującymi trendami leczenia gruźlicy płuc w roku 1950 utworzono oddział torakochirurgiczny. W roku 1996 jednostka zmieniła nazwę na Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego. W roku 2014 zostało oddane do użytku nowe, wybudowane za blisko 100 milionów złotych skrzydło. W rozbudowanej części mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy, Centralna Izba Przyjęć i poradnie specjalistyczne. Szpital może poszczycić się jedenastoma salami operacyjnymi i nowoczesnym sprzętem. 

źrodło: http://wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka