Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 29768
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Golęcino-Gocław położone w dzielnicy Północ, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Od północy graniczy ze Stołczynem, a od zachodu z osiedlami Bukowo i Żelechowa. Zameldowanych na pobyt stały jest niecałe 4 tysiące osób. 


Głównymi ulicami Golęcina są: Światowida (przedłużenie ulic położonych wzdłuż Odry) i Strzałowska, zaś Gocławia -  Lipowa i Nad Odrą. Pozostałą część Gocławia stanowią tereny leśne.


Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, potocznie nazywane Szpitalem Golęcino, powstało w 1910 roku (jako Szpital Okręgowy w Szczecinie). Obecną nazwę jednostka otrzymała w 2006 roku. Sześć lat później otworzono nowy budynek, w którym mieści się Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi. Kompleks jest otoczony zielenią i usytuowany na wzgórzu z ładnym widokiem, co wspomaga proces leczenia, zaspokajając potrzeby rekreacyjne i rehabilitacyjne pacjentów. 


Baza Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie mieści się przy ul. Światowida. Wykonuje zadania w zakresie utrzymywania, kontroli i remontów oznakowania nawigacyjnego, takich jak znaki lądowe i pływające, systemy radionawigacyjne (DGPS) i boje.


Stara Olejarnia przy ul. Dębogórskiej funkcjonowała od 1850 roku. Przez jakiś czas działała tam także fabryka szczotek a ostatnio odlewnia metali kolorowych, która istniała do połowy lat 90. W 2009 roku pojawił się pomysł, by uruchomić tutaj szkołę baletową, hotel, internat i ośrodek rehabilitacji. Wykonano prace zabezpieczające konstrukcję i odtworzono jedną ze ścian, co kosztowało blisko 1,3 mln złotych. Okazało się, że z projektu trzeba było zrezygnować z powodu braku środków finansowych.


Zajezdnia Golęcin to najstarsza szczecińska zajezdnia tramwajowa pozostająca w eksploatacji. Została wybudowana w 1898 roku. Była pierwszą bazą ery elektrycznej, zastępując położoną nieco na południe zajezdnię konną przy ul. Dębogórskiej. Obecnie znajduje się tam ponad 70 jednostek taborowych, które obsługują 5 szczecińskich linii.


Wieża Gocławska w Szczecinie jest jedną z 40 powstałych w Polsce i jedną z 240 na całym świecie wież ku czci Ottona von Bismarcka – pierwszego kanclerza zjednoczonego cesarstwa niemieckiego. Została sfinansowana w większości z darowizn i jest najdroższą pośród wież Bismarcka (kosztowała 200 tys. marek). Mierzy 25 metrów, usytuowana jest na wzgórzu (jak większość wież Bismarcka). Projektant wieży – Wilhelm Kreis – nadał jej kształt, który nawiązuje do grobowca Teodoryka w Rawennie, którego architektoniczna forma wzorowana jest na grobowcu Cecylii Metella w Rzymie. 


W 2001 roku miasto Szczecin rozpoczęło poszukiwania niemieckich inwestorów do wykonania remontu budowli. Wieżę nabył w zorganizowanym przez gminę przetargu Polak (za sumę ponad 350 tys. złotych) i zgodnie z umową miał urządzić tam lokal gastronomiczny albo przekształcić ją na cele rekreacyjno-turystyczne. Tak się jednak nie stało – od 2006 roku wieża posiada nowego właściciela, który również nie przeprowadził prac konserwatorskich. 

źrodło: http://wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka