Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 25597
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce to osiedle położone na południowy-wschód od centrum Szczecina. Do 1972 należało do powiatu gryfińskiego.  Jest obecnie zamieszkiwane przez około cztery tysiące mieszkańców. Zabudowę stanowią głównie domki jednorodzinne.


Wieś Płonia została założone w 1274 roku przez cystersów z Kołbacza. W połowie XVIII wieku na jej terenie znajdowały się 34 budynki mieszkalne, niewielkie cegielnie, młyn, kościół oraz szkoła. Główną arterią komunikacyjną Płoni jest obecnie ul. Przyszłości, a historyczne centrum wsi znajduje się przy ul. Klonowej. 

 

Szosa Stargardzka, z którą krzyżuje się ul. Przyszłości to główna wylotowa ulica Szczecina w kierunku wschodnim. Prowadzi od węzła Kijewo do granicy miasta. W całości jest elementem drogi krajowej nr 10.


Śmierdnica leży w środkowej części Puszczy Bukowej. Dawniej była to samodzielna wieś. 

Zespół Szkół nr 11 położony jest w otoczeniu puszczy Bukowej i domków jednorodzinnych. W jej skład wchodzą Szkoła Podstawowa nr 28 i gimnazjum nr 39. W Zespole uczy się ponad 400 uczniów i zatrudnionych jest ponad 40 nauczycieli. 

Przy ul. Klonowej znajduje się pomnik przyrody – lipa drobnolistna św. Ottona o obwodzie prawie 9 m oraz Kościół Najświętszej Rodziny.  Został on wzniesiony w dwóch etapach:  wieża drewniana została wybudowana w XVIII stuleciu, szachulcowy korpus nawowy powstał w XIX wieku. Wyposażenie świątyni nie posiada wartości zabytkowej. Parafia jest jedną z najstarszych w Szczecinie. 


Jezierzyce zawdzięczają swoją nazwę słowu „jezioro”, bowiem jest położone nad trzema stawami – Klasztornym, Cysterskim i trzecim, największym, który nie ma własnej nazwy geograficznej, a obecnie jest wykorzystywany do hodowli ryb. Stawy są zasilane przez Płonię.

Rzeka Płonia ma długośc 72,6 km. Jej źródło znajduje się na Pojezierzu Myśliborskim. Uchodzi do jeziora Dąbie. Na terenie Szczecina rzeka przepływa przez dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe w otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa" – "Jezierzyce" i "Park Leśny w Strudze".

źrodło: http://wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka