Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 21932
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Bukowo – osiedle administracyjne Szczecina, położone w dzielnicy Północ, na południowo-wschodniej części Wzgórz Warszewskich. Rozdzielone jest doliną strumienia Gręziniec. Większą część osiedla stanowi zabudowa jednorodzinna, ulokowana przede wszystkim wzdłuż ulic: Włodzimierza Ostoi-Zagórskiego, Władysława Nehringa, Okólnej, Księżnej Ludgardy, Kolonistów i Ogrodniczej. Osiedle zamieszkiwane jest przez blisko 4 tysiące osób.

Pomnik „pamięci tych, którzy zdobywali Szczecin” stoi przy zbiegu ulic: Władysława Nehringa i Szosy Polskiej. Dokładna data postawienia pomnika nie jest znana, prawdopodobnie nastąpiło to w 1945 r., nieznany jest również autor i wykonawca monumentu. Głównym elementem pomnika jest kamienna tablica z inskrypcją: "Pamięci tych, którzy zdobywali Szczecin w kwietniu 1945. Mieszkańcy polskiego Szczecina". Kontrowersje wśród mieszkańców miasta wzbudzają symbole sierpa i młota oraz gwiazdy znajdujące się z tyłu na kracie. Wysokość całkowita pomnika – około 360 centymetrów. Wymiary kraty to około 650 na 650 centymetrów.

Staw na Wzgórzu - pozostałość po wyrobisku gliny dla pobliskiej cegielni, czynnej jeszcze w okresie międzywojennym. Położony jest przy ulicy Na Wzgórzu

 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka