Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 23096
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Bukowe-Klęskowo – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone na Prawobrzeżu, w południowo-wschodnim skraju miasta.

Według danych z 14 września 2014 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 14 370 osób.

Na zachodzie Bukowe-Klęskowo graniczy z osiedlem Zdroje, na północy z osiedlami Słonecznym i Majowym, na wschodzie z Kijewem, a na południu z autostradą A6 i Wzgórzami Bukowymi (Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa") oraz ul. Chłopską po początek dróg Górskiej i Dolinnej (0,5 km na południe od wiaduktu autostrady).

Klęskowo to dawna osada słowiańska, od XIII w. w posiadaniu cystersów z Kołbacza. Po uczynieniu protestantyzmu religią państową Pomorza wskutek decyzji sejmu trzebiatowskiego a następnie sekularyzacji zakonu w 1535 roku, weszła w skład dominium książąt pomorskich.

W Klęskowie ponad doliną Rudzianki, którą biegnie ul. Chłopska, w latach 30. XX wieku zbudowano największą estakadę autostrady Berlin-Szczecin (obecnie autostrada A6) o rozpiętości 242 m i wysokości 22 m. 

Podobnie jak większość prawobrzeżnych osiedli, w 1939 Klęskowo zostało włączone w granice tzw. Wielkiego Szczecina. Od tej pory jest częścią miasta z przerwą przez trzy powojenne lata (1945-1948), kiedy leżało w ówczesnym powiecie gryfińskim. Podczas walk o Szczecin w marcu 1945 zostało mocno zniszczone.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Szczecin-Słoneczne należącym do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Erygowana 8 marca 1981 dekretem przez ks. bp. Kazimierza Majdańskiego.Parafia swym zasięgiem obejmuje osiedle Nad Rudzianką i znaczną część osiedla Bukowego oraz ulice: Chłopska, Dąbska, Handlowa, Pszenna, Świętochowskiego.

Boisko przy ul. Pomarańczowej zostało oddane do użytku w 2010 roku, jednak jego początki sięgają 1997 roku, kiedy wystartowała pierwsza edycji Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej.  Pomysłodawcą i organizatorem jest p. Zenon Kaczmarek, popularyzator piłki nożnej na Bukowym, a obecnie prezes klubu OKS “Prawobrzeże”. Na przyszłych piłkarzy czeka pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 100m x 64m z profesjonalnym systemem oświetlenia, wyposażone w dwa boksy dla zawodników rezerwowych, zaplecze szatniowe – budynek o zabudowie parterowej, oddany do użytkowania we wrześniu 2013 r. wyposażony w 4 szatnie, sanitariaty, biuro. W 2014 roku zamontowane zostały tymczasowe trybuny, które ostatecznie mają zostać zamontowane na skarpie. W najbliższych latach planowana jest rozbudowa kompleksu o dodatkowe boisko treningowe. Z boiska korzystają obecnie: Kasta Majowe, ALPN, OKS “Prawobrzeże”, Husaria Szczecin.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka