Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 24288
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Osiedle Słoneczne – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w południowo-wschodnim Szczecinie, w dzielnicy Prawobrzeże, w kwartale ulic: Struga, Łubinowa, Przelotowa, od zachodu tory kolejowe. Budowę osiedla rozpoczęto w 1974.

Według danych z 4 maja 2010 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 14 088 osób.

Osiedle zaprojektowane przez zespół R. Cerebież-Tarabickiego pobudowano na gruntach ornych osiedla Krzekoszów. Zabudowę tworzą bloki mieszkalne 5. i 13-kondygnacyjne, w oryginalnym układzie urbanistycznym. Budynki niższe tworzą ciągi łuków i jakby kręgów, wewnątrz których budynki wyższe na rzutach trzech 3-ramiennych gwiazd.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – świątynia katolicka na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie, zbudowana w latach 1987-1988 według projektu Adama Szymskiego i Mariana Rozwarskiego jako wotum za uratowanie życia Jana Pawła II.

W sanktuarium przedmiotem kultu jest figura Matki Bożej Fatimskiej wykonana w Fatimie. Statua z drewna (o wys. 120 cm) wraz z pozłacaną koroną jest darem ruchu maryjnego z Francji i Stanów Zjednoczonych, znanego w świecie pod nazwą Błękitna Armia Maryi. Figurę odebrano w Fatimie 11 października 1985 i w drodze do Polski, w Rzymie, 10 listopada 1985 została poświęcona podczas audiencji przez Jana Pawła II. W Szczecinie, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 1986, figurę Matki Bożej Fatimskiej intronizował ks. bp Kazimierz Majdański. To właśnie tutaj, Jan Paweł II dokonał pierwszej w Polsce koronacji figury fatimskiej. Miało to miejsce w Szczecinie, na Jasnych Błoniach, 11 czerwca 1987, podczas III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Po uroczystościach, Pani Fatimska została przewieziona do bazyliki katedralnej i następnie peregrynowała po diecezji. Wreszcie w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 1988, statua Matki Bożej Fatimskiej została na stałe wyeksponowana w swoim nowo poświęconym Sanktuarium. Autorem projektu marmurowego ołtarza, nadstawy ołtarzowej oraz mandorli wokół Madonny jest Czesław Dźwigaj z Krakowa. Witraże autorstwa szczecińskiego artysty plastyka Brunona Tode przedstawiają sceny związane z historią objawień Tajemnic fatimskich.

Rubinowy Staw – staw w Szczecinie, na osiedlu Słonecznym, w rejonie ulic Jasnej i Lnianej. Kształt stawu nieco wydłużony, na osi północny zachód - południowy wschód, długość 70 m i szerokość 40 m. Brzegi umocnione, obetonowane, niedostępne, na całej długości ogrodzone. Obecne są na nim kaczki i łabędzie. Na północy ujście Rudzianki, na wschodzie niewielki półwysep. Wokół stawu ozdobna zieleń, alejki spacerowe i ławki. 50 m na południe od stawu, w połowie drogi do szkoły - Pomnik Niepodległości.

Międzynarodowe Targi Szczecińskie zostały powołane w październiku 1991 roku przez przedsiębiorców działających w ramach Zachodniopomorskiej Izby Gospodarczej. Historia targów sięga dużo wcześniej. Na zbiegu ulic Niemierzyńskiej i Papieża Pawła VI w Szczecinie od początków XX wieku prężnie działało centrum wystawienniczo targowe. Jednak z powodu kryzysu okresu międzywojennego oraz nalotów alianckich w 1943 roku targi zniknęły z życia gospodarczego i kulturalnego miasta. Obecnie każdego roku MTS podejmuje się organizacji około 50 imprez, wśród których są m.in. imprezy plenerowe, bankiety, bale, eventy firmowe, imprezy sportowe, konferencje.

źrodło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka