Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 22039
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Śródmieście-Zachód – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w Śródmieściu. Według danych z 26 kwietnia 2015 na osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 14 608 osób. Obszar osiedla stanowi głównie zwarta zabudowa mieszkalna. Charakterystyczne jest nazewnictwo ulic w większości pochodzące od władców Polski.

Ulica Bolesława Krzywoustego - jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych szczecińskiego osiedla Śródmieście-Zachód, położona także częściowo na obszarze Turzynu. Administracyjnie należy do dzielnicy Śródmieście. Patronem ulicy jest król Polski Bolesław III Krzywousty. Przedwojenna nazwa ulicy brzmiała Hohenzollernstraße i nadana była na cześć niemieckiej dynastii Hohenzollernów. Ulica rozpoczyna swój bieg na placu Zwycięstwa. Następnie krzyżuje się z ulicą Bogusława X, Królowej Jadwigi, przecina plac Tadeusza Kościuszki, po czym krzyżuje się jeszcze z ulicą Bolesława Śmiałego, kończąc swój bieg na al.Bohaterów Warszawy. Jej przedłużeniem jest ul. 26 kwietnia. Na całej długości ulicy położona jest dwutorowa trasa tramwajowa, przy czym na odcinku pl. Zwycięstwa - pl. Kościuszki jest ona współdzielona z pasem ruchu, a na odcinku pl. Kościuszki - al. Bohaterów Warszawy znajduje się torowisko wydzielone. Na wszystkich skrzyżowaniach z wyjątkiem skrzyżowania z ul. Śmiałego znajduje się sygnalizacja świetlna. Przy ul. Krzywoustego znajduje się częściowo zachowana przedwojenna zabudowa kamieniczna z końca XIX wieku. Ubytki w zabudowie spowodowane przez II wojną światową zostały wypełnione współczesnym budownictwem z wielkiej płyty. Proces zabudowy wolnych działek trwa do dziś - w latach 2001-2003 na narożniku z ulicą Bogusława X wzniesiony został budynek C.H. Kupiec. 


Ulica Księcia Bogusława X (do 1945: Bogislavstraße) - ulica w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, należąca administracyjnie do 2 osiedli: Centrum oraz Śródmieście-Zachód. Ulica rozpoczyna swój bieg na pl. Zamenhofa w Centrum. Odcinek ulicy od wyżej wymienionego placu do pl. Zgody jest całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego oraz zagospodarowany jako strefa piesza, zwana potocznie Deptakiem Bogusława. Od pl. Zgody krzyżuje się z następującymi ulicami: Bolesława Krzywoustego, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Mariana Langiewicza. Kończy swój bieg na ul. Gabriela Narutowicza na osiedlu Śródmieście-Zachód. Ulica Księcia Bogusława X zabudowana jest głównie przedwojennymi eklektycznymi kamienicami z końca XIX wieku. Powojenne zabudowania znajdują się na narożniku z pl. Zgody, ul. Krzywoustego (CH Kupiec) oraz między ul. Władysława Łokietka a ul. Władysława Jagiełły. Jedna pierzeja ulicy po 2000 roku między pl. Zamenhofa a pl. Zgody została gruntownie wyremontowana oraz zrewitalizowana przez nieistniejące już Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Obecnie remont drugiej pierzei jest kontynuowany przez TBS Prawobrzeże, który przejął od SCR należące do niego nieruchomości. 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka