Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 21233
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Arkadiusz Sielicki, Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Krzekowo-Bezrzecze to część miasta i osiedle administracyjne położone w dzielnicy Zachód. Jest zamieszkiwane przez ponad 4100 osób. Osiedle składa się z części miasta: Bezrzecze oraz Krzekowo. Od północy osiedle graniczy z osiedlem Głębokie-Pilchowo, od wschodu z osiedlami Zawadzkiego-Klonowica i Pogodno, od południa na wąskim odcinku graniczy z osiedlem Gumieńce.

Krzekowo (niem. Kreckow) – część miasta na osiedlu Krzekowo-Bezrzecze, położone przy granicy miasta z gminą Dobra.

W 1909 w Krzekowie powstało pierwsze w okolicach Szczecina lotnisko (niem. Kreckower Feld), na którym wylądowali bracia Wright. 18 czerwca 1910 doszło na nim do pierwszej w historii Niemiec katastrofy lotniczej, której ofiarą była osoba cywilna – kolarz Thaddäus Robl, w 1918 r. przekształcono je w lotnisko cywilne. W 1939 Krzekowo, jak i wiele okolicznych wsi, zostało włączone w granice Wielkiego Miasta Szczecina. Krzekowo, to typowa ulicówka z główną ulicą – Szeroką. Granice Krzekowa wyznaczają ulice: Modra, ciąg Szeroka-Bracka oraz częściowo Popiełuszki i potok Bukowa. Sama dzielnica podzielona jest na dwie części, które rozdziela potok Bukowa: wschodnią z zabudową mieszkalną i zachodnią, której większość obszaru zajmują ogrody działkowe. Przy ul. Łukasińskiego znajduje się największa w mieście piekarnia „Arion-Polbak”. Tuż poza granicami znajduje się jednostka korpusu NATO – Koszary Bałtyckie; wcześniej obszar ten był zaliczany do Krzekowa. Najcenniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół pw. Św. Trójcy. Duży obszar dzielnicy stanowią Rodzinne Ogrody Działkowe "Krzekowo" i "Pionier" będące miejscem spotkań i wypoczynku szczecinian.

Bezrzecze (niem. Brunn) – część miasta na osiedlu Krzekowo-Bezrzecze, położone przy granicy miasta z gminą Dobra sąsiadujące z wsią o tej samej nazwie zwaną potocznie Bezrzeczem Górnym. Zostało włączone w granice Szczecina w 1939 podczas tworzenia tzw. Wielkiego Miasta Szczecina. Do 1945 roku wieś nosiła nazwę Brunn natomiast nazwa Zdrój, będąca dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej, wraz z nazwą Broń były nazwami przejściowymi od 1945 r. W obecnym brzmieniu nazwa została administracyjnie zatwierdzona 12 listopada 1946[3]. W 1954 część wschodnia Bezrzecza, zwana potocznie Bezrzeczem Dolnym, została ponownie przyłączona do miasta.

Bezrzecze ma typowo mieszkaniowy charakter, brak jest zakładów przemysłowych i usługowych. Zabudowa pochodzi z okresu międzywojennego i powojennego. Główną ulicą dojazdową jest Koralowa położona w jego południowej części.

Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół parafii rzymskokatolickiej w Krzekowie; jeden z dwóch kościołów pod tym wezwaniem w mieście, drugi – ewangelicko-augsburski – znajduje się na Łasztowni.

Kościół powstał w drugiej połowie XIII wieku w centrum ówczesnej podszczecińskiej wsi – Krzekowa. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1261 r. Była to budowla kamienna, bez wyodrębnionego prezbiterium, nieposiadająca wieży. W XV w. dobudowano zakrystię. 

Wyposażenie kościoła:

  • ołtarz główny wykonany z drewna, polichromowany z drugiej połowy XVIII w.
  • polichromie na stropie ze scenami: "Zwiastowania", "Modlitwy w Ogrójcu" oraz wizerunkami czterech ewangelistów z przełomu XVII i XVIII w.
  • fragmenty polichromii ściennych z XVIII w.
  • polichromowana, dekoracyjna balustrada empory organowej – II połowa XIX w.
  • świecznik wiszący z 1745 r.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka