Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 8621
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Grzegorz Lickiewicz

Opis

Kłęby (niem. Klemmen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Wzmianki o wsi Clembe pojawiają się w źródłach historycznych od 1235 r. W XV w. lenno rodziny Boke(Boeke) tj. wieś Kłęby podzielona była na wieś chłopską i dobro rycerskie. W roku 1628 znajdowało się tu 40 gospodarstw chłopskich, karczma, kuźnia, owczarnia i piekarnia. Do roku 1517 była ona własnością m.in. rodzin Billerbeck, Hindenburg. Od 1517 r. do początków XX wieku wieś była w posiadaniu rodziny Schöning, później majątek dzierżawiła cukrownia w Kluczewie koło Stargardu. W tym czasie we wsi było 8 pełno rolnych gospodarstw (w tym gospodarstwo kościelne) i kilka mniejszych. We wsi znajdował się kościół, który spłonął w 1821 r., później wybudowano nową, bezstylową świątynię.

Jednostki II Armii Pancernej wkroczyły do Kłębów w dniu 9 lutego 1945 roku. Wieś i należące do niej grunty rolne zostały podzielone pomiędzy osadników, przybyłych głównie z centralnej Polski. Kościół i dwór rozebrano.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka