Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 20823
  • Produkcja: AlfaTV 2007
  • Zdjęcia: Tomek Gontarz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Teresa Modelska

Opis

Pogodno tonące w zieleni przydomowych ogrodów, zadrzewionych ulic i placów pod względem obszaru jest największą dzielnicą Szczecina zajmującą zachodnią część miasta. Nie dotknięta działaniami ostatniej wojny zachowała dawne swe oblicze. Pozbawiona przemysłu i większych zakładów pracy ma charakter dzielnicy mieszkaniowej z warsztatami rzemieślniczymi, obiektami handlowo-gastronomicznymi i szkołami. Rozwijała się sukcesywnie. Z końcem 19-go stulecia na gruntach Quistorpa wytyczono działki pod tak zwany Nowy Westend. W pierwszym dziesięcioleciu dwudziestego wieku powstało wzgórze Ackermanna. Dalszą zabudowę Pogodna i jej okolic kontynuowano do 1939 roku.


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka