Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

  • Widownia: 28302
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

"Dzielnice Szczecina z drona - Łękno" to kolejny odcinek naszego nowego cyklu. Sfilmowaliśmy wszystkie dzielnice i osiedla. Aktualnie trwają prace montażowo-postprodukcyjne. Postaramy się raz w tygodniu udostępniać kolejne odcinki. 
Szczecin jest podzielony na 4 dzielnice – Północ, Śródmieście, Zachód, Prawobrzeże. Te z kolei podzielone są na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku, z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potocznym osiedla nazywane są dzielnicami, jedną z nich jest Łękno. 


Łękno usytuowane jest po obu stronach al. Wojska Polskiego i terenach do niej przyległych. Od północnego-wschodu graniczy ze Śródmieściem, od północnego-zachodu z Niebuszewem, od południa z Turzynem a od strony zachodniej z Pogodnem, od którego oddziela je linia kolejowa. Sama dzielnica powstała w latach 70-tych XIX wieku.  


Granicę południowo-zachodnią stanowi ul. Adama Mickiewicza, krzyżująca się z ul. Wawrzyniaka. Na ulicy tej mieści się między innymi Kościół zielonoświątkowy wybudowany w 1871 roku wraz z kompleksem największego obiektu zakładu. Właściwie była to kaplica wyznania ewangelickiego. W latach późniejszych, zawiadowała nim parafia ewangelicko-augsburska. Po wojnie, w 1961 roku, pomieszczenia całego kompleksu przyznano ówczesnemu zborowi kościoła zielonoświątkowego.  Na początku lat 80 XX w. zbór przyjął nazwę Betania, nawiązującą do nazwy dawnego ośrodka. 


W niedalekim sąsiedztwie kościoła mieści się Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza”, które zajmuje budynek po Radzie Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich i Studenckim Centrum Kultury Kontrasty przy ul. Wawrzyniaka 7a.


Szczecińskie Centrum Kultury, powstałe w 1961 roku po siedzibie Domu Kultury Mniejszości Niemieckiej, było siedzibą Dyskusyjnego Klubu Filmowego Inteligencji i Studentów, a także miejscem spotkań i twórczości młodych muzyków skupionych w różnych zespołach. Z sal prób tego klubu wyszło wielu znanych artystów, takich jak "Free Blues band" i "Hey". 


Budynek klubu Kontrasty pełnił także funkcję prosektorium, bowiem w latach przedwojennych stanowił część niemieckiego kompleksu szpitalno – opiekuńczego „Bethanien”. W latach 1945-92 większość terenu Zakładu "Bethanien" znajdowała się we władaniu Armii Radzieckiej, która urządziła tu swój szpital wojskowy. Obecnie w pozostałych budynkach dawnego kompleksu opiekuńczego mieści się m.in. Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej,Uniwersytet Szczeciński, prywatne szkoły podstawowe oraz Klub Garnizonowy.


Cmentarz żydowski w Szczecinie został założony w 1821 roku. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 173 m².Później był kilkakrotnie powiększany. obejmując teren wzdłuż obecnych ulic: Soplicy i Ojca Beyzyma.
Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie jest najbardziej reprezentacyjną i zarazem najdłuższą ulicą miasta, rozpoczyna się ona przy Placu Zwycięstwa a kończy na pętli przy kąpielisku Głębokie. Przy Alei mieszczą się korty tenisowe, na których jest corocznie rozgrywany turniej Pekao Szczecin Open. To właśnie na terenie obecnych kortów odbył się w dniach 29 czerwca do 1 lipca 1962 r. Festiwal Młodych Talentów, gdzie debiutowali  Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Niebiesko - Czarni, Wojciech Gąssowski, Krzysztof Klenczon, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka czy Halina Frąckowiak. 


Północny wycinek Łękna, ograniczony ul. Niemierzyńską, al. Papieża Pawła VI i torami kolejowymi zajmuje Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne. Poświęcone zostało dnia 23 października 1993 roku, co było zwieńczeniem wieloletniej budowy. 


Ogród Różany - dwuhektarowy ogród założony na Łęknie (wówczas Westend) w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników. W 1935 r. powstała tu „Ptasia Fontanna” z rzeźbami ptaków autorstwa Kurta Schwerdtfegera. II wojnę światową ogród przetrwał w stanie nienaruszonym i do lat 70. XX wieku był miejscem wypoczynku szczecinian. Z powodu braku pieniędzy na jego utrzymanie zaczął stopniowo popadać w ruinę. W roku 1983 teren został przekazany Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś w roku 2005 z powrotem trafił w ręce miasta. W latach 2006-2007 dzięki funduszom Miasta Szczecina przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu z lat trzydziestych. Po zakończeniu prac oddany do użytku 20 kwietnia 2007 r. Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, wykonano schody, alejki oraz plac zabaw. Prócz kwiatów występują tutaj również egzotyczne drzewa i krzewy posadzone w czasie zakładania ogrodu, m.in. kasztanowiec gładki, korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, klon oraz świerk serbski występujący jedynie w górach Bośni i Hercegowiny. Jedną z atrakcji ogrodu jest „Ptasia Fontanna”, odtworzona z klinkieru i marmuru na postawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej. Jej głównymi elementami są cztery betonowe gęsi osadzone na cokole (trzy z nich oryginalne, odrestaurowane, czwarta - stworzona od podstaw).


Teatr Letni im. Heleny Majdaniec jest miejscem koncertów, uroczystości, imprez i innych wydarzeń lokalnych, a także popularnym celem spacerów. Teatr Letni w Szczecinie to jeden z największych amfiteatrów w Polsce (4,5 tys. miejsc siedzących), także największa scena w Szczecinie – o powierzchni 670 m². Projekt amfiteatru opracował znany szczeciński architekt – Zbigniew Abrahamowicz. Budził on wiele kontrowersji ze względu na materiałochłonność i skomplikowaną konstrukcję, trudne do zaakceptowania w czasach dużych trudności gospodarczych. Budowę zrealizowano w dużym stopniu dzięki wielkiemu zaangażowaniu Społecznego Komitetu, datkom ludności Szczecina oraz pomocy fachowców z zakładów pracy , OHP i wojska. Z powodu trudności realizacyjnych zrezygnowano wówczas z budowy zaprojektowanego zadaszenia. W roku 2000 przeprowadzono remont sceny i zakończono realizację projektu zadaszenia. W kolejnych latach na widowni pojawiły się nowe siedziska, zmodernizowano scenę i zaplecze dla artystów oraz konstrukcję dachu nad sceną i widownią.


Rzeźba Ogniste Ptaki – zlokalizowana w Parku im. Jana Kasprowicza – jest dziełem Władysława Hasiora, które zostało zaprezentowane 1975 roku na Zamku Książąt Pomorskich, a do parku przeniesione w 1994. Przedstawia stado kolorowych ptaków osadzonych na metalowych, ażurowych kołach o różnej wielkości, ukazanych z profilu, o dekoracyjnie postrzępionych skrzydłach. 


W tym samym parku położone jest jezioro Rusałka. Geneza tego akwenu sięga średniowiecza, kiedy to przepływająca tu przez Dolinę Niemierzyńską Osówka została sztucznie spiętrzona w związku z budową w okolicy dwóch młynów: słodowego – przy wschodnim krańcu i młyna Lübschego (niem. Lübsche Mühle) – przy zachodnim krańcu obecnego jeziora Rusałka. Dzisiejszy kształt jezioro przybrało w 1885 roku po kolejnym spiętrzeniu wód Osówki. Przybywający nad jezioro mieszkańcy przedwojennego Szczecina mogli po nim popływać wynajętymi łodziami oraz skorzystać z kawiarni Haus am Westendsee, w jaką przekształcony został na początku XX w. młyn słodowy. Zabudowania kawiarni (budynek, weranda, nadbrzeżne molo) na początku lat 60. zostały rozebrane, a pozostałe fundamenty zasypano. 


Oś widokową Jasnych Błoni domyka Pomnik Czynu Polaków, przedstawiający trzy zrywające się do lotu orły, znajdujący się już za ul. Piotra Skargi na terenie Parku Kasprowicza.

źródło: http://wikipedia.orghttp://www.pomeranica.pl/


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka