Odkryj Szczecin z lotu ptaka!
DZIELNICE SZCZECINA
Z DRONA
Zapraszamy!

DZIELNICE I OSIEDLA SZCZECINA

Szczecin – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski z liczbą mieszkańców, wynoszącą 405 413 (stan na dzień 30 czerwca 2016 roku). Szczecin jest podzielony na cztery dzielnice - Północ, Śródmieście, Zachód i Prawobrzeże. Te z kolei są podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1990 roku z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic. W obiegu potoczym osiedla nazywane są dzielnicami.

Metryczka

 • Widownia: 26379
 • Produkcja: AlfaTV 2016
 • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
 • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
 • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Stołczyn to osiedle administracyjne Szczecina położone nad Odrą, w dzielnicy Północ. Zamieszkuje tutaj ponad 4 i pół tysiąca osób.

Cementownia – obiekt należący do nieistniejącej już Huty Szczecin. Huta specjalizowała się w produkcji surówki żelaza dla potrzeb odlewni, prowadziła produkcję szerokiego asortymentu wielkopiecowej surówki odlewniczej (produktu, z którego odlewa się np. korpusy silników). Wyroby sprzedawano w Polsce i za granicą (Niemcy, Skandynawia, Wielka Brytania, Bliski Wschód). Po reprywatyzacji roczna zdolność produkcyjna wynosiła 200 000 ton.

W 1897 roku wybudowano pierwsze wielkie piece. Huta nosiła wówczas nazwę Eisenwerke Kraft AG in Kratzwick (pol. Kraśnica od nazwy pobliskiego osiedla). Była to własność Guido Henckla von Donnersmarck. W 1906 roku w jej skład wchodziły trzy wielkie piece, koksownia, cementownia oraz cegielnia. 16 maja 1946 huta została przejęta przez Polskę i włączona do Gliwickich Zakładów Hutniczych. W 1950 huta stała się samodzielnym zakładem produkcyjnym.

Proces przemian własnościowych Huty Szczecin zapoczątkowany został przekształceniem Przedsiębiorstwa Państwowego Huta „Szczecin” w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1996 roku Huta Szczecin stała się zakładem prywatnym. Od roku 2004 właścicielem Huty Szczecin SA był Kronospan. W roku 2008 rozpoczęto rozbiórkę zakładu.

Zespół Szkół nr 9 powstał w 2007 roku. Tworzy go Szkoła Podstawowa nr 9 i Gimnazjum nr 30. Szkoła Podstawowa nr 9 w Szczecinie jest jedną ze szkół pionierskich. Jej powstanie datuje się od dnia 23 maja 1946 roku. Założycielką i pierwsza kierowniczką szkoły była pani Maria Glińska, która wraz z nauczycielką panią Janiną Dodą, tworzyła całą kadrę pedagogiczną. Początki pracy były bardzo trudne.  Szkoła nie miała własnego budynku, mieściła się w budynku  parafialnym.

9 grudnia 1946 roku nastąpiło  przeniesienie szkoły z budynku parafialnego do budynku Huty "Szczecin" przy ulicy Kościelnej 55. 

Dzień 9 listopada 1947 roku głęboko zapisał się w pamięci tych, którym dobro dzieci i szkoły  leżało na sercu. W tym dniu na zebraniu  rodzicielskim zapadła uchwała o przystąpieniu do odbudowy  właściwego budynku szkolnego.  Przewodniczącym Komitetu Odbudowy Szkoły został sekretarz PPR pan Ernest Wierzba. Najwięcej pomocy udzieliła szkole Huta  "Szczecin", która objęła ją swym patronatem. Wkład w  odbudowę szkoły miało również społeczeństwo Stołczyna, nauczyciele i starsze  dzieci szkolne. 22  lutego 1948 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły w obecnym budynku. Szkołę wspierał zakład opiekuńczy Huta "Szczecin" i jej prezes inż.  Stefan Kijak. 

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny – jeden z nielicznych kościołów Szczecina z zachowanym barokowym wyposażeniem. Świątynia znajduje się na osiedlu Stołczyn, przy skrzyżowaniu ulic Nehringa i Kościelnej.

Pierwszy kościół w ówczesnej wsi Stołczyn powstał w XIII w. Wieś stanowiła początkowo uposażenie klasztoru cysterek, a następnie zakonu kartuzów. W XV w. kościół został przebudowany w stylu gotyckim. Kolejna rozbudowa świątyni nastąpiła w latach dwudziestych XVIII w., kiedy to do korpusu nawowego dobudowano transept oraz przemurowano okna, a całość otynkowano. Podwyższono także o dwie drewniane kondygnacje wieże kościelną. W 1982 r. regotyzowano szczyt wschodni oraz przyziemie wieży, odsłaniając liczne blendy (płytka wnęka w ścianie, o wykroju arkady lub okna) oraz gotycki portal wejściowy w osi głównej świątyni.

Wyposażenie:

 • barokowy, bogato zdobiony ołtarz z 1727 roku, z rzeźbami aniołów, putt  (motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca) oraz figurami Mojżesza i św. Jana Chrzciciela. Ołtarz zawiera pięć olejnych obrazów: "Ostatnia Wieczerza", "Ukrzyżowanie", "Zdjęcie z krzyża" i "Złożenie do grobu",
 • ambona - wykonana w latach dwudziestych XVIII w. w stylu barokowym. Czasza ambony wspiera się na rzeźbie anioła. Na balustradzie schodów i ściankach ambony umieszczono rzeźby apostołów oraz malowidła o symbolicznych treściach,
 • rzeźby trzech apostołów na balustradzie empory organowej pochodzące z odrzwi ambony,
 • współczesny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w pseudobarokowej, ozdobnej ramie,
 • barokowy świecznik paschalny,
 • dwa dzwony z 1925 r. na wieży kościelnej,
 • neobarokowe polichromie w ościeżach okien prezbiterium.

Galeria Północ - jedyna galeria handlowa na północy Szczecina. Znajduje się blisko arterii drogowych północnej części Szczecina, a mianowicie przy skrzyżowaniu ulic Szosa Polska i Policka. Znajduje się w niej między innymi supermarket Tesco, salon fryzjerski, siłownia, apteka, kawiarnia, pizzeria i placówka pocztowa.

Osiedle Mieszkaniowe Glinki zlokalizowane jest przy ul. Polickiej, na niewielkim wzniesieniu, z którego widać Odrę i Jezioro Dąbie.  Składa się na nie 17 budynków wielorodzinnych. Wewnątrz osiedla zaprojektowano zieleń niską, średnią i trawniki. Mieszkania na parterze posiadają wyjścia do ogródków indywidualnych.

Stadion OKS Hutnik Szczecin został wybudowany w 1949 roku. W skład kompleksu wchodzą trzy boiska trawiste i dwa korty tenisowe asfaltowe oraz budynek socjalny. Pierwsze boisko ma wymiary 95 m x 60 m, drugie - oddane w 2008 roku - 120 m x 90 m (trybuna posiada 624 miejsca siedzące, boisko posiada sztuczne oświetlenie), trzecie - 66 m x 44 m (również sztucznie oświetlone). W skład budynku socjalnego wchodzą 4 szatnie po 20 miejsc siedzących z natryskami, trzy toalety oraz pokoje: socjalny, sędziowski i biurowy.

 


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

DZIELNICE SZCZECINA 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na nazwę osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Dzielnice i osiedla Szczecina

Kliknij na obrys osiedla, aby zobaczyć film z lotu ptaka